KENAN İMİRZALIOĞLU

Başa Dön

Kenan İmirzalıoğlu, 17 Haziran 1974 tarihinde Ankara’nın Bala ilçesine bağlı Üçem Köyü’nde dünyaya geldi. Yıldız ve Mustafa İmirzalıoğlu'nun Derviş ve Zübeyde'den sonra üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Kenan İmirzalıoğlu, ilkokulu doğduğu köyde bitirdi. 12 yaşında Ankara’ya teyzesinin yanına giden İmirzalıoğlu, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da, üniversite öğrenimini İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nde tamamladı.

Best Model of Turkey yarışmasının 1997 yılı elemelerine katılan Kenan İmirzalıoğlu, Türkiye finalinde birinci oldu. İmirzalıoğlu, daha sonra ‘’Best Model of World’’ seçilirken, ilk kez bir Türk erkeği bu ünvana sahip oldu.

Yarışmalardaki birinciliklerinin ardından dizi teklifleri almaya başlayan Kenan İmirzalıoğlu, yönetmen Osman Sınav’ın ‘’Deli Yürek’’ dizisinde rol aldı. İmirzalıoğlu’nun ‘’Yusuf Miroğlu’’ karakterini canlandırdığı dizi, 1998-2002 tarihleri arasında izleyiciyle buluştu. Bu dizinin ardından, Osman Sınav’ın yönettiği ‘’Deli Yürek Bumerang Cehennemi’’ filminde de aynı karakteri canlandırdı. Film, 2001 yılında vizyona girdi.

‘’Deli Yürek’’ dizisi ve sinema filminin ardından eğitim için ABD’ye giden Kenan İmirzalıoğlu, dönüşünde ‘’Alacakaranlık’’ adlı televizyon dizisinde Uğur Yücel ile başrolü paylaştı. Dizi, 2003-2005 tarihleri arasında ekranlardaydı. Kenan İmirzalıoğlu, bu dizide de Ferit Çağlayan karakterini canlandırdı.

Uğur Yücel’in yönetmenliğini üstlendiği ‘’Yazı Tura’’ adlı sinema filminde kamera karşısına geçen Kenan İmirzalıoğlu, bu filmde Olgun Şimşek ile başrolü paylaştı. Askerliklerini Doğu’da yapan iki gencin yaşadıkları travmayı konu alan film, çeşitli festivallerde ödüller kazandı. ‘’Yazı Tura’’, Kenan İmirzalıoğlu’na Adana Altın Koza Festivali’nde ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ dalında ödül getirdi.

2005-2007 yılları arasında ‘’Acı Hayat’’ dizisinde Selin Demiratar ile rol alan İmirzalıoğlu, bu dizide de Mehmet Kosovalı rolünü üstlendi.

İmirzalıoğlu, Suat Yalaz’ın aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan 2006 yapımı ‘’Son Osmanlı Yandım Ali’’ filminde Cansu Dere ile rol aldı.

Kenan İmirzalıoğlu, 2007 yılında ‘’Kabadayı’’ adlı filmde Şener Şen, Aslı Tandoğan ve İsmail Hacıoğlu ile başrolü paylaştı.

2009-2011 yılları arasında ekrana gelen ‘’Ezel’’ dizisinde İmirzalıoğlu, Ezel karakterini canlandırdı. Dizide rol arkadaşları, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay, Berrak Tüzünataç, Tuncel Kurtiz ve Haluk Bilginer idi.

2010 yılında ‘’Ejder Kapanı’’ adlı filmde rol alan Kenan İmirzalıoğlu, bu filmde Uğur Yücel, Nejat İşler, Ozan Güven ve İlker Aksum ile rol aldı. Filmin yönetmenliğini Uğur Yücel üstlendi.

İmirzalıoğlu, 2012 yılında yine bir Osman Sınav filmi olan ‘’Uzun Hikaye’’ ile izleyici karşısına çıktı. Tuğçe Kazaz, Ushan Çakır ve Altan Erkekli’nin de rol aldığı film, edebiyat dünyasının usta kalemlerinden Mustafa Kutlu’nun eserinden beyazperdeye uyarlanırken, İmirzalıoğlu, idealist ve dürüst bir karakter olan Bulgaryalı Ali’yi canlandırdı.

İmirzalıoğlu, 2012 yılında başlayan Karadayı adlı dizide Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor ile başrol üstlendi. Dizi, 2015 yılı Haziran ayında ekrana veda etti.


Devam Et
Kenan İmirzalioğlu